Zapraszamy do spotkania z miejscem w mieście. Prezentowane projekty badawcze studentów i studentek geografii oraz gospodarki przestrzennej być może okażą się odmiennym od powszedniego, inspirującym spojrzeniem na dobrze lub mniej znane budynki, ulice, dzielnice i inne fragmenty przestrzeni (Trój)miasta.
Czym jest projekt miejski?
Od szeregu lat Katedra Geografii Ekonomicznej Uniwersytetu Gdańskiego i działające przy niej Centrum Doskonałości RECOURSE prowadzą w ramach zajęć ze studentami warsztaty poświęcone badaniu miejsc w mieście. Bazując na metodach z zakresu percepcji środowiskowej i geografii humanistycznej, projekt służy rozwijaniu umiejętności obserwacji oraz wrażliwości studentów zarówno na własne, jak i innych doświadczenie miejsca.
Studenci wybierają do analizy miejsce w mieście: ulicę, plac, sąsiedztwo, dzielnicę czy pojedynczy obiekt. Ich zadaniem jest określenie tego, co buduje historię miejsca, odkrycie nici powiązań, które łączą indywidualne, praktyczne doświadczenie miejsca z materiałem badawczym zgromadzonym na jego temat. Zadanie to wymaga dotarcia do mieszkańców i użytkowników opisywanych miejsc. Często właśnie ich zaangażowanie oraz pomoc, jakiej udzielili studentom przyniosły niezwykle ciekawe i odkrywcze wyniki badań, za co poprzez utworzenie tej strony chcemy także podziękować.
Przygotowana przez nas strona będzie sukcesywnie uzupełniana kolejnymi projektami. Zamieszczamy je w wersji autorskiej, czyli w takiej, w jakiej przygotowali je studenci. Dlatego prosimy o tolerancję w stosunku do błędów i potknięć oraz wyrozumiałość w ich ocenie.
Iwona Sagan
Skrócony tekst instrukcji do projektu miejskiego
Projekt miejski – ćwiczenie w interpretacji środowiska zurbanizowanego.
Celem tego projektu jest spotkanie z miejscem, którego nie znacie; jest otwarcie się na doświadczenie środowiska miejskiego; jest wreszcie opisanie i interpretacja symboli i znaczeń, które w drodze tego doświadczenia odkryliście.
Jako geografowie społeczni/planiści, będziecie musieli określić do jakiego stopnia „ludzie i miejsca” są nierozłączni. Zaczynając ten projekt jesteście „obcy”, otwarci i wrażliwi na te cechy miejsca, które dla ludzi miejscowych stały się powszednie i rutynowe. Wasza percepcja może być znacznie bardziej intensywna, aniżeli mniej uważne spostrzeżenia stałych bywalców, stłumione rutynową obserwacją i zwyczajowymi zachowaniami. Lecz Wy z kolei możecie być nieświadomi subtelnych niuansów znaczeniowych, które budują społeczną strukturę i spajają wewnętrznie społeczność tego miejsca. Potrzebujecie czasu, aby oswoić się ze swoim obszarem. Nie formułujcie pospiesznych sądów.
Waszym zadaniem jest przygotowanie interpretacyjnego opisu wybranego miejsca,w którym zawrzecie Wasze doświadczenia podróżników i badaczy.
Pełen tekst instrukcji do projektu miejskiego
Stopka informacyjna
Autorki strony: Iwona Sagan, Maja Grabkowska
Opiekunowie prac: Iwona Sagan, Mariusz Czepczyński, Magdalena Szmytkowska, Stanisław Rzyski, Maja Grabkowska, Klaudia Nowicka
Archiwizacja danych: Kamila Mędrzycka, Katarzyna Barańczuk, Monika Wielgórska
Projekt graficzny: Paweł Piechowicz // diffusion studio
Kontakt z administratorką strony: zgse@ug.edu.pl
Ostatnia aktualizacja: 15.12.2015